Salamana pamācības 31:10
“Kam piešķirta augsti tikumīga sieva, tas lai apzinās, ka viņa ir cildenāka nekā visdārgākā pērle”.
Vārds “augsti tikumīga” šeit tiek tulkots no ebreju vārda “hail”. Jaunajā amerikāņu standarta Bībelē šis vārds tiek tulkots kā “pārākums”, bet Brauna Draivera Brigsa vārdnīcā savā definīcijā izmanto tādus terminus, kā spēks, spēja, efektivitāte un jauda. Dievs nosauc “hail” sievieti, kura ir sakoncentrējusies un tur sevi rokās. “Viņa – “hail”, – saka Salamana pamācības 31:10 autors – šī ir kristīgā tikuma definīcija sievišķīgā formā. Šī sieviete – zvaigzne. Viņa – lieliska! Vienkārši super! Nē, labāk ir teikt, viņa – hail! Viņa ir spēka un gudrības pilna un viņai ir veselas armijas jauda!
Tie nav tie vārdi, ar kuriem var uzzīmēt vājas, klīrīgas meitenes tēlu, kurai nav ne ambīciju, ne mērķu. Šī sieviete ir progresīva, atjautīga un tajā pat laikā (ja mēs dziļāk ielūkojamies viņas būtībā) pārsteidzoši līdzsvarota. Līdzsvaru sasniegt ir visgrūtāk, bet tas ir pats nepieciešamākais komponents tiecoties uz panākumiem. Būt līdzsvarotai – tas nozīmē noturēt visus elementus pienācīgās proporcijās. Visiem jūsu dzīves aspektiem, visām jūsu personības pusēm ir jābūt pilnībā attīstītām. Ja vienā kaut kādā sfērā būs iztrūkums vai pārpilnība, jums nebūs līdzsvara. Ja jūs pārāk spēcīgi nolieksieties pie kaut kā vai atlieksieties no kaut kā, agri vai vēlu jūs apgāzīsieties. Tā vietā centieties vienādi veltīt uzmanību visiem dzīves aspektiem – tad jūs atradīsieties līdzsvarā.
Vai tad tam nav jābūt katras sievietes mērķim, jā, un starp citu, arī katra vīrieša? Ja jūs gribat būt izcila sieviete, tad vienkārši ir nepieciešams, lai līdzsvars kļūtu par jūsu dzīves mērķi. Iespējams, jūs domājat, ka izcila sieviete – tā, kurai ir izcelsmes un audzināšanas priekšrocības. Iespējams, jūsu priekšstatos tāda sieviete dievina baletu un rīko neskaitāmi daudz tikšanās pie pēcpusdienas tējas prestižiem labdarības fondiem. Vai arī jūs uzskatāt, ka sievietei ir jālasa dzeja un jāatliec mazais pirkstiņš, dzerot eksotisku tēju no plānas porcelāna tasītes. Bet mēs runājam ne tikai par pārākuma sociālajām definīcijām. Mēs neuzticamies attēliem, kuri neatspoguļo tādas iekšējās īpašības, kā spēks un nelokāmība.
Pārākums – tas ir mērķis, nevis ciltsraksti. Tas skar sievietes likteni, bet ne viņas nozīmi. Pārākums runā par sevis pašas pieņemšanu un par standartiem, no kuriem viņa nenovirzīsies. Pārākums novelk līniju un saka: “Ne uz ko mazāku es savā dzīvē nepiekrītu!” Izcila sieviete zina, ko ir pelnījusi, un bez noguruma strādās, lai sasniegtu to. Nepadodieties, ja iepriekš esat piedzīvojušas neveiksmi. Pārākums nebalstās uz pagātnes panākumiem. Šis ir tituls, kurš tiek dots tiem, kuri ir izturējuši un pacēlušies virs savām nelaimēm.
Izcila sieviete ir aprīkota ar ceļa karti ar jau uzliktu kursosru un atzīmētiem nozīmīgiem punktiem. Tādai sievietei ir plāns priekš dzīves. Viņa neklīst bezmērķīgi, cerot, ka kāds viņu atradīs. Viņa virzās pa ceļu, kuru citi sauc par neizbraucamu, – pa ceļu, pa kuru brauc tikai diži cilvēki. Un viņa pilnīgi precīzi zina, kur vēlas nokļūt. Viņā ir kaut kas īpašs. Citi to sauc par augstprātību; citi smīnēdami, apgalvo, ka viņa ir aizmirsusi, no kurienes ir nākusi. Kā viņi kļūdās! Tieši atmiņas par to, kur viņa bija, dod viņai spēku piecelties un turpināt savu ceļu.
T.D.Džeiks